Sanatçılar

Besteci / Piyanist

Uzun yıllar boyu kendi yazdıklarımı çalmak konusunda hiçbir arzum olmamıştı. 2006’da Fantasy on Istanbul Tunes isimli eseri yazmama yardım eden Erkin’e, çalarak destek olan Chen Halevi, Marina Chiche ve Natalie Clein’a, 2010 yılında eserlerime bakıp beni daha fazla yazmaya teşvik eden Pulitzer ödüllü besteci David Del Tredici’ye, son dönemde yazdığım liedleri seslendirmek isteyerek bana destek olan Burak’a ve her daim projelerime destek veren Cem’e teşekkür ederim. Bu kayıtta bana destek veren bu müzisyenlerin hepsi hakkında ayrıntılı bilgiyi internette bulabilirsiniz; isimlerini google’a yazmanız yeterli, hepsi birbirinden kıymetli sanatçılar. Ben size onları kendi görüşümle tanıtmak istedim.

Bas – Burak Bilgili 

Burak, Türkiye’nin Leyla Gencer’den bu yana yetiştirdiği en kıymetli Opera sanatçısıdır. Büyük usta Leyla Gencer’e bile kısmet olmayan New York Metropolitan Operası’nda sahneye çıkmak nasip oldu Burak’a. Şimdilik 2006 ve 2009’da iki prodüksiyonda yer aldı ve ben de 2009’daki “Il Trovatore” temsilinde salonda olma şansı yakaladım. Burak Lied’lerime çok ilgi gösterdi ve dünyanın dört bir tarafında çıktığı büyük opera sahnelerindeki temsillerinden vakit bulup bu kayıt için bana yardımcı olmak için gönüllü oldu.

Klarinet – Chen Halevi 

Chen çok küçük yaşlardan itibaren dünya klasik müzik sahnelerinin en ilgi çeken virtuozlarından biri. Yaklaşık on yıl önce tanıştığımızda, bir klarinetçi ile kaydımızı dinleyerek öğrencisi olarak kabul edip etmemeye karar vermeye çalışırken, eşlik edenin ben olduğumu öğrenince beraber çalmayı teklif etti. Bu teklif benim için çok mutlu bir şok oldu ve Chen ile o günden sonraki dönemde çok iyi anlaştık ve sadece hayran olduğum bir büyük usta değil en yakın birkaç dostumdan birisi oldu.

Keman – Deniz Toygur (Istanbul Trio)

Deniz ile, Notada Yazmayanlar’ı takip eden genç bir keman öğrencisi iken tanıştık. Şimdi beraber sahneye çıkıyoruz. 2006 Ekim ayında Mersin’de düzenlenen “2. Ulusal Gülden Turalı Keman Yarışması”nda 2. aldıktan sonra kariyerine hızla devam eden Deniz, şimdilerde İsviçre’de yaşıyor ve Daniel Barenboim’in Doğu-Batı Divan Orkestrası ile tüm dünyayı geziyor.

Çello – Cem Çetinkaya (Istanbul Trio)

Cem ile okul yıllarında tanıştık, beraber konserler verdik, büyük çaplı bir oda müziği projesi gerçekleştirdik. Sonra Cem Almanya’ya ben de Fransa’ya gittiğimiz için yollarımız ayrıldı. 2002’de kurduğum Istanbul Trio’yu tekrar canlandırmaya karar verdiğimde, üç farklı ülkede yaşamamız sebebiyle oluşan tereddütlerime rağmen Cem çok olumlu yaklaşarak bizi motive etti ve Istanbul Trio 2011’de tekrar konser hayatına başladı. Yıllarca görüşmememize rağmen aynı sıcak dostluğu koruduğumuz Cem, özellikle Almanya ve kuzey Avrupa’da çok iyi tanınan bir müzisyen. Birçok önemli orkestrayla solist olarak konserler veren bir sanatçı. Herhangi bir projede gözü kapalı evet diyen çok iyi bir dost.

Besteci / dijital orkestra – Erkin Arslan 

Erkin’i 20 yıldan fazladır tanıyorum, o da benim gibi spordan müziğe geçiş yapan nadir bir türdür. Piyano çalışırken sakatlanmasaydı çok önemli bir piyanist olacaktı ama sakatlanması besteci olarak verimini artırdı. Türk müzik piyasasına yüzlerce reklam ve film müziği, onlarca albüm, ve beraber yazdığımız “Fantasy on Istanbul Tunes” isimli eseri hediye etmiş oldu. Bunun yanısıra birçok ödülün de sahibidir. Erkin aynı zamanda bu kayıttaki dijital orkestramız.

Dijital orkestra – Murat Cem Orhan

http://www.muratcemorhan.com

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s